Perşembe, Şubat 21, 2019

Yenilenen yasada görülen en önemli değişiklik ”spor alanı” tanımı olarak görünüyor. Daha önce eski tamında spor alanı olarak kastedilen sadece stadyumların içiydi. Yeni tanıma göre artık stadyumlara giden güzergah, taraftarların maç öncesi toplanma mekanları (bar ve cafeler) da ”spor alanı” tanımına alınıyor. Buna göre bu alanlarda işlenen suçlar da 6222’ye tabi olacak.

Stadyumlara biometrik tarama geliyor
Yenilenen yasa ile stadyumlara girişte suçluların tespiti için biometrik tarama getirileceği belirtiliyor. Bu uygulama ile amaç başka bir suçtan aranan kişilerin stadyumlara girişini engellemek. Burada güvenlik aramasının aynen pasaportla yurtdışına çıkarkenki uygulanan arama-kontrol protokolu gibi olacağını belirtmeli.

Stadyumlarda yarı maske-tam maske yasak
Taraftarların yüzlerini kapatak şekilde yarım boy ya da tam boy suratı kapatan kar maskesi gibi aksesuarların kullanılması yasaklanıyor. Burada uygulamanın nasıl yapılacağı, kışın üşümemek için kar maskesi takan biri de suç mu işlemiş sayılacak bu kısmı muallakta kalıyor.

Cezaların yeni boyu
Spor alanlarında suç eğer ilk defa işlenmişse spor alanlarından 1 yıl men, iki defa işlenmişse 3 yıl men, üç defa işlenmişse de 5 yıl men cezası öngörülüyor.

Özel Güvenlik gidiyor Polis geri geliyor
Yasanın yenilenen halinde de Özel Güvenlik ekipleri stadyumları terkediyor. Eskisi gibi polis güçleri stadyumlarda güvenlikten sorumlu olacak. Burada BeINSports’ta buna dair detay açıklanırken Özel Güvenlik firmalarının bu iş için aldığı ücretten daha azına polis teşkilatının bu işi yapacağı notu düşüldü. Güvenlik için ödenen bu bütçeden TFF sorumlu.

Yasanın yeni hali şu anda hazırlık aşamasında. Ne zaman yürürlülüğe gireceği konusunda henüz net bir bilgi yok.

Banner Content
Tags:

Benzer Yazılar

Benzer Yazı Bulunamadı

0 Yorumlar

YORUM YAPIN