Perşembe, Şubat 21, 2019

Kolay değildir bir ülkenin kalbini kazanmak, bir ülkenin efsanesi olmak. Hele bu durumu bir kaç ülkeye yaymak hiç kolay değildir. Bulunduğu her yerin efsanesi haline gelen bir adam var ki, efsane sıfatını sonuna kadar hakediyor. Efsaneni adı tek, lakabı çok. Yugoslavların Toza’sı, Fenerbahçelilerin Veysel Hoca’sı, Gazianteplilerin Veysel Baba’sı…

Veselinoviç deyince şüphesiz herkesin aklına gol gelir zira oyunculuk döneminde çok gol atan, hocalık döneminde oyun kurgusunu çok gol atmak için kuran biriydi Veysel Hoca. Yugoslavya’da Vojvodina formasıyla 192 maçta tam 130 gole imza atıp ve 4 kere Yugoslav liginin gol kralı oldu. Yugoslav futbolunun gelmiş geçmiş en büyük golcülerinden biriydi.

Jübilesini yaptıktan sonra Klagenfurt takımında teknik adamlığa başlayan Veselinoviç’in daha sonra Santa Fe ile başlayıp Milli Takım ile biten bir Kolombiya macerası oldu. Kolombiya serüveninden sonra formasını giydiği Vojvodina ve Yunanistan ekiplerinden Olympiakos’u çalıştırdı ve 1982 yılında Yugoslavya Milli Takımı’nın başına geçti.

1984 Avrupa Şampiyonası Veselinoviç için kolay geçmedi. Çalıştırdığı Yugoslavya Milli Takımı gruptan çıkamamıştı. Gruptan çıkamayan bir diğer takım, Batı Almanya’nın teknik direktörü Derwall ile birlikte yolları Türkiye’de kesişti ve sene sonunda kupaları paylaştılar. Ligi Veselinoviç yönetimindeki Fenerbahçe kazanırken, Türkiye Kupası’nı Derwall’in Galatasaray’ı kazandı lakin sene sonunda Veysel Hoca ile yollar ayrıldı.

Veselinoviç’in yokluğunda Fenerbahçe ligi üst üste 2 kere 5. ve bir kere de 8. bitirince dönemin başkanı Rizeli Tahsin Kaya’nın karadenizli inadı tutmuş olsa gerek ki başkanlığı bırakmadı ve tekrar Veysel Hoca’yı takımın başına getirdi. Aykut, Oğuz ve Hasan Vezir’i kadrosuna katan Fenerbahçe, sene sonunda hala kırılamayan bir rekora imza atarak 103 golle şampiyon oldu. Taraftarlar “Veysel Hoca” diyordu ona. Tabi ki o da Türkiye’de çalışan her teknik adam gibi sorun yaşadı.1988’de takımın Almanya kampında kaleci Schumacher ile tartışan hoca, “Ya ben ya o” dedi ancak sorun daha sonra başkanlık da yapan yönetici Metin Aşık tarafından tatlıya bağlandı.

1990 yılında Fenerbahçe’den ayrılarak lige yeni yükselen Gaziantepspor’un yolunu tuttu Veselinoviç. Girdiği kebapçılarda “Veysel Baba hoşgeldin” diyerek karşılanırdı. Gaziantep halkı için “Veysel Baba” idi. Dönemin başkanı Abdulkadir Konukoğlu, hocanın eline büyük bir bütçe verdi. Durmuş, Nejat, Marcello ve Osmair’i kadrosuna katan Gaziantepspor, lige iddialı başladı lakin ligin bitimine 3 hafta kala takım sondan ikinci sıraya yerleşince Veselinoviç gönderildi.

Türkiye macerası devam eden Veselinoviç, daha sonra Bakırköyspor ve Karşıyaka’yı çalıştırdı.1997 yılında Lazoroni gönderilince Rıdvan Dilmen ile beraber tekrar Fenerbahçe’nin başına geçti ancak sene sonunda ayrıldı.

17 Mayıs 2017’de ise cennetteki efsanelerin arasına katıldı. Türk halkı tarafından her zaman hatırlanacak Veysel Hoca. Belki rekoru kıralacak, ondan daha başarılı hocalar gelecek ama Veselinoviç’in yeri hep ayrı olacak.

Oğuzhan Kutlu

Banner Content
Tags:

Benzer Yazılar

Benzer Yazı Bulunamadı

0 Yorumlar

YORUM YAPIN