Perşembe, Şubat 21, 2019

Sol Açık Manifestosu

 

1. “Bana ait olan her şeyi yanımda taşırım” der Çiçero. İsmimiz Sol Açık; ismimiz eşitliğe, adalete, özgürlüğe ve kardeşliğe inancımızın taşıyıcısıdır. İnsanlığı kârın bir fonksiyonu haline getiren tüm ideolojiler, doğanın tahribi, eşitsizlikler karşısında yüreğimizi solumuzda taşırız. Biliriz ki, İnsanlıktan çıkışlar ekseriyetle “sağ” taraftan, biz bu nedenle Sol Açık’ız.

2.  “Bu dünyada en iyi ben yenilirim,
Dosta, düşmana, aşka”
Turgut Uyar

Sol Açık, Fenerbahçe’yi aşkla sever ancak fanatizmin yarattığı akıl tutulmasına karşıdır. Fenerbahçe’yi ulvileştirilmesini reddeder.

3. “Bir damla ve bir damla daha iki damla etmez, daha büyük bir damla eder.” Tarkovsky
Sol Açık, tribünde, sokakta, amfilerde hayatın ritminin olduğu her yerde “Önce solcuyuz sonra Fenerbahçeli” şiarıyla demokratik değer ve kültürün oluşması için mücadele eder. Futbolcular, klüp ve tesisler çalışanları dâhil herkesin örgütlenme hakkını savunur.

4. Sol Açık, uğultusu altında ezildiğimiz kentlerde spor yapma hakkını savunur. Bu amaçla spor salonlarının, pistlerin ve sahaların halkın kullanımına açılmasını talep eder.

5. Kadıköy’ü güzelleştiren biraz da Fenerbahçe’dir, Fenerbahçe’yi güzelleştiren Sol Açık. İzmir’de, Ankara’da, Antalya’da, Adana’da ve ülkenin tüm kentlerinde Sol Açık sporu, takım tutmayı, dayanışmayı güzellemeye dönüştürür. Her türlü ayrımcılığın karşısında yer aldığı gibi renklerin kardeşliğini savunur. Çubukludaki “Sarı” ve “lacivert” gibi yan yana durur dost gruplarla; omuzlarımız, şarkılarımız gibi.

6. Eğer hükümetler yönetimleri, yönetimler taraftar gruplarını destekliyorsa bir yerlerde yanlış yapılıyordur. Sol Açık bağımsızdır.

7. Sol Açık, endüstriyel spora karşıdır. Müşteriye dönüştürülen taraftar profiline karşı kendi alternatiflerini yaratır. Parkları, sokakları, meydanları stadyumun uzantısı haline dönüştürür. Sol Açık, sarı lacivert renkleri sever, adaletin, dayanışmanın renklerine katar renklerini. Paranın egemenliğinin, sporun ruhunu dumur etmesine karşı çıkar. Her alanda sporun endüstrileşmesine karşı muhalefet eder.

8. Sol Açık, ırkçılığa, cinsiyetçiliğe ve her türlü etnik, dini ayrıma, ötekileştirmeye karşıdır. Toplumdaki arkaik ideolojik refleks ve tutumlara karşı tavizsiz bir kardeşlik çizgisini savunur.

9. Sol Açık, bahis ve şikenin karşısındadır ve 3 Temmuz sürecinde yaşananları bir tür gasp ve ele geçirme tutumu olarak görür.

10. Sol Açık, güzel futbolun, centilmenliğin, dürüstlüğün taraftarıdır. Duruşu, ilkeleri ve söylemi ile sporda şiddeti körükleyen egemen anlayışı reddeder. Futbolu çirkinleştirmeyen rakibini alkışlama erdemi gösterenlerin adresidir. Sol Açık sporu futboldan ibaret gören anlayışı reddeder.

11. Sol Açık hayatın bütünün de şiddeti ve küfürü reddeder. Stadlarda ve salonlarda holiganizme karşıdır.

12. Sol Açık, tribüne “fener çeker”, Ali İsmail Korkmaz’ın, Ahmet Atakan’ın gülüşünden bir dünya çağrısıyla.