Perşembe, Şubat 21, 2019

Sporla siyasetin iç içe geçtiği ve ne yazıktır ki Altay,Göztepe,Samsunspor, Kocelispor,Sakaryaspor gibi kültürü ve yüzbinlerce taraftarı olan asırlık kulüplerin ve şehir takımlarının alt liglerde mücadele ettiği, parasızlıktan kapanmaya geldiği noktada ; mevcut iktidar tarafından desteklenen Osmanlı,Başakşehir gibi tek özelliği AKP iktidarı ve onların yandaşları tarafından kurdurulmuş bazı vakıf ve dernekler üzerinden finanse edlen ve taraftarı bile olmayan kulüpler süper ligde mücadele etmekte hatta şampiyonluk yarışının içine girmektedirler.

Spor ve özellikle futbol, geçmişi ve kültüründen dolayı 200 seneden beri hep halkın ve işçi sınıfının boş zamanlarını değerlendirdiği,mahallelerde çocukların bez parçalarını topak yaparak veya kozalaklarla (babalarından dayak yemek pahasına) oynadığı ve gerçekten başka anlamlar yüklemekten öte; oyun olduğu zamanlar geçeli çok oldu fakat ülkemizde var olan futbol düzeni endüstriyel olmaktan dahi uzak tamamen Nazi Almanya’sını hatırlatacak şekilde parti politikasına bağlanmış durumda.
“Tribünlere siyaset bulaştırmayalım”sözünü her sıkıştıklarında dile getiren sağ siyasetler ve ülkeyi yöneten iktidarlar; aslında her daim tribünleri siyasetle iç içe yöneten ve buradan siyasi ve maddi rant sağlayan kesimlerdi.Fakat artık iş maddi rant sağlamanın dışında bir adamın ve partisinin, ülkedeki futbolu dizayn etme ve istemediklerini oyun dışına atma, kendi kurdurdukları takımları da en tepeye yerleştirme şeklinde ne spora ne ahlaka ne de sporun iç mantığına uymayacak şekilde ilerlemektedir.
Milyonlarca taraftarı olan Göztepe,Altay,Karşıyaka gibi kulüplerin stadları olmadığı için komşu illerde veya alakasız yerlerde maçlarına çıkmalarına karşı taraftarı olmayan veya promosyonlarla ve bindirme kıtalarla tribünlere doldurulan iktidar yanlısı Başakşehir vs. gibi takımların ise kendilerine tahsis edilmiş stadları bulunmaktadır.
Son örnek lig sonunda oynanacak Başakşehir Konyaspor finali için kulüplere eşit miktarda bilet dağıtılmış olmasına rağmen Konyaspor bütün biletleri satıp bitirirken Başakşehir biletleri satışa çıkartmamakta bloke etmektedir. Acaba kimlere dağıtılacak bu biletler derken futbolun dinle soslanmış kapitalizmle dayanışması Burger King reklamlarında bize ayan beyan görünmeye başlamıştır.

“BURGER KING’ten menü alan Başakşehir Passolig sahiplerine otobüs geliş gidiş ve maç bileti bedava.”

Burger King menünün futbolla ne ilişkisi vardır veya bir menü kaç liradır aradaki fark nereden çıkacaktır. Bunun finansmanını Başakşehir nereden karşılayacaktır gibi sorular ise abesle iştigal etmektir.

Tabi ki bunların finansmanı bu takımlar nasıl finanse ediliyorsa oradan karşılanacaktır. Yani siyasetten , yani gizli ödenekten yani senin benim verdiğimiz vergilerden.
Trabzon’da stad nasıl yaptırıldıysa ,açılışında Katar Prenslerinin ne işi varsa ve aynı gün yağmurlu soğuk kış havasında Sürmene’de nasıl orman yangını çıktıysa bu biletler de Burger King ve sahiplerine mevcut iktidar tarafından ihale edilmiştir. Neye karşılık olacağını ise siyaseti dikkatle takip edenler gelecek günlerde göreceklerdir.

Banner Content
Tags:

Benzer Yazılar

Benzer Yazı Bulunamadı

0 Yorumlar

YORUM YAPIN